Батьківський фонд: Чи повинні батьки спонсорувати школу?

 -  15387


Батьки досі продовжують сумніватися, чи потрібно здавати гроші в міфічний батьківський фонд, і постійно задаються питанням, хто і яким чином повинен забезпечувати навчальні заклади необхідним обладнанням та інвентарем.

Батьки повинні запам’ятати: середня освіта в Україні є безкоштовним і, мало того, обов’язковим. При цьому батьки НЕ Повинні спонсорувати школи і за свої кровно зароблені міняти вікна і робити ремонт в класі.

“Ми постійно намагаємося розвіяти цей міф. Щороку на фінансування освіти виділяється все більше коштів з боку держави і з боку місцевої влади. При цьому батьки НЕ Повинні щось купувати для школи. Це не входить в їх обов’язок. Вони не мають ніяких фінансових зобов’язань перед школою. Середня освіту у нас є безкоштовною та обов’язковою”, – розповідає співголова ГО “Батьки SOS ” Олена Бондаренко.

Контроль закупівель навчального закладу

Батьки також мають право і можуть відстежувати і контролювати фінансування і закупівлі навчального закладу, в якому навчається їх дитина. Для цього їм необхідно скористатися системою електронних закупівель ProZorro. А для тих, хто сам не зможе розібратися з цим сервісом, фахівці проекту DoZorro розробили покрокову інструкцію “Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл”, в якій буквально на пальцях, з ілюстраціями і прикладами пояснюють, як можна перевірити виділення грошей на будь-яку установу середньої освіти .

“За інформацією за 2017 рік, на закупівлі шкіл було витрачено майже 13 млрд гривень. І 78% цих грошей було витрачено на ремонт навчальних закладів.

Ми ж підготували не тільки інструкцію, а зробили цілий звіт, де є вся інформація про те, як працює система фінансування навчальних закладів, як і ким здійснюється забезпечення шкіл, як відбуваються закупівлі. Це потрібно для того, щоб батьки розуміли, хто і на які гроші має закуповувати обладнання та інвентар, і що робити, якщо їх немає. В інструкції розписано, як перевірити, що фактично вже закуповувалося і зараз закуповується для конкретної школи, побачити вартість цих послуг. Плюс ми надали інформацію, як залишати відгук, якщо батьки бачать, що певна закупівля відбувається з порушеннями. Ці відгуки будуть перевірятися нашими колегами-юристами і потім, в разі виявлення порушення, направляти їх в правоохоронні органи”, – розповідає автор інструкції Аріна Куц.

Завдяки інструкції, батьки зможу вберегти себе від необгрунтованих витрат і, навпаки, контролювати закупівлі школи. При цьому, якщо у них є бажання і можливість добровільно допомогти школі, є механізм здійснення благодійного внеску, який описаний в Постанові КМУ №1222 “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування”.

“Якщо батьки хочуть зробити благодійний внесок, вони можуть перевірити, чи передбачені подібні витрати в кошторисі установи, які не купувалися чи вже подібні речі для школи, чи є в цьому є необхідність, інформував чи директор закладу про цю потребу управління освіти. І лише тільки тоді перерахувати кошти на спецрахунок закладу цільовим призначенням, де вкажуть, що треба придбати і для учнів якого класу. Крім того, батьки можуть придбати необхідну річ самостійно і відповідно до актів передати на баланс навчального закладу”, – додає Олена Бондаренко.

За словами експертів, ця інструкція буде корисна для всіх батьків, але, в першу чергу, для сімей тих учнів, які навчаються в сільських школах. Адже саме в сільській місцевості багато батьків продовжують вірити в те, що батьківський фонд є обов’язковим, і іншим способом, без виділення грошей з власної кишені, неможливо поліпшити умови в школах і якість освіти їхніх дітей.

За матеріалами segodnya.ua.

15 рекомендовано
comments icon
0 notes
387 views
bookmark icon

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

11 min