Експертна думка про гривню

 -  14108


За висновками експерта, підстав для стрімкого руху валютного курсу у тому чи іншому напрямку наразі немає. Кількатижневе знецінення гривні пояснюється діями Національного банку. Річ утім, що у серпні-вересні регулятор переймався, здебільшого, закупівлею валюти до резервів (загалом придбавши майже 350 мільйонів доларів), і до останнього часу зовсім не реагував на негативні для нашої валюти коливання. Що й привело до падіння гривні. Адже дехто сприйняв такі дії як сигнал, що влада вирішила підтримати експортерів, яким вигідна девальвація гривні, а також через знецінення нацвалюти поліпшити наповнення бюджету. Проте, поки що однозначно говорити про обрання такого курсу не можна. Наразі, нове керівництво НБУ ще остаточно не визначилося із подальшою політикою. Але різка її зміна навряд чи відбудеться.

Яким “курсом” піде далі національна валюта?

“У IV кварталі триватиме помірне ослаблення гривні через погіршення девальваційних очікувань й повернення дефіциту поточного рахунку – до діапазону 29-30 гривень за долар на кінець року”, – прогнозує керівник департаменту корпоративного аналізу фінансової групи ICU Олександр Мартиненко. За його словами, поступово девальвуватиме українська валюта і наступного року – через відновлення попиту на імпортні товари та підвищення світових цін на енергоносії. При цьому тиск основних зовнішньоекономічних чинників буде різноспрямованим: ймовірне збільшення торгового дефіциту стримуватиметься активізацією припливу іноземного капіталу. Вже зараз, за словами експерта, можна говорити про поліпшення прогнозу на кінець року. Адже COVID-19 стримує імпорт та витрати українців на подорожі активніше, ніж очікувалося. Натомість приплив грошових переказів досить стійкий, втрати не такі суттєві, як думалося раніше.

Водночас експерти говорять про ймовірно негативний вплив на валютні надходження в країну скорочення обсягів експорту низки сільськогосподарських культур: через посуху врожай – передовсім, кукурудзи, – буде меншим, ніж прогнозували ще місяць тому.

Також більшість аналітиків схиляються до думки, що черговий транш кредиту від МВФ Україна отримає хіба що наступного року, а не до кінця нинішнього, як розраховує влада. Поміж причин – “занепокоєність керівництва міжнародної фінансової інституції деякими подіями в Україні”. Йдеться, скажімо, про ситуацію довкола Приватбанку та братів Суркісів, ризики збереження незалежності антикорупційної вертикалі, тиск на антикорупційні органи й наглядові ради державних компаній, прозорість використання частини коштів Фонду боротьби з коронавірусом, реєстрацію в парламенті потенційно шкідливих для системи корпоративного управління законопроєктів.

Тож загалом, за більшістю прогнозів, до кінця року ми обов’язково побачимо на табло “обмінників” цифри у понад 29 гривень за долар. А дехто з експертів говорить як про реальність навіть про сумнозвісні “30+”.

14 рекомендовано
comments icon
0 notes
108 views
bookmark icon

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 min