Податок на нерухомість. Чи є вийнятки при сплаті?

 -  167


До 1 липня українці мали отримати від податкової повідомлення-рішення про сплату майнових зборів.

Якщо ж ві не отримали , то не варто радіти, тому краще “виявити свідомість” й самостійно звернутися до податкових органів з документами, що засвідчують право власності на житло та інші об’єкти нерухомості. Або сплатити розраховані самостійно суми через особистий електронний кабінет платника податків. Аби уникнути ймовірних штрафних санкцій у майбутньому. За законом, податкова може виставити рахунок за той чи інший податковий період упродовж 1095 днів (трьох років) по його завершенні. Тобто, несплачений зараз податок за 2019 рік вам можуть нарахувати у 2022-ому. Разом із податками за 2020-ий і 2021-ий. За законом, треба буде сплатити не пізніше, ніж за 60 днів після отримання повідомлення.

Платники та база оподаткування

Згідно із Податковим кодексом України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають у власності об’єкти житлової нерухомості. Тобто, те, що власник не зареєстрований у будинку або квартирі, не може бути підставою для звільнення його від оподаткування. Це ж, зокрема, стосується й нерухомості, що здається в оренду.

Якщо ж об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох людей, податок платитиме кожен із них за належну йому частку. За неповнолітніх дітей – власників нерухомості податок сплачують їхні батьки чи опікуни.

1. Про винятки. 

Не є об’єктами оподаткування: будівлі дитячих будинків сімейного типу; об’єкти житлової нерухомості, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; об’єкти житлової нерухомості, що належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховують п’ятьох та більше дітей.

Звільняють від оподаткування гуртожитки і житлову нерухомість, непридатну для проживання, у тому числі – у зв’язку з аварійним станом.

5. Новобудови.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, податок сплачується фізичною особою-платником, починаючи з місяця, коли виникло право власності на такий об’єкт. Проте, за введений в експлуатацію, але не зареєстрований у встановленому законом порядку об’єкт податок на нерухомість не стягується.

Ставки оподаткування

Розмір податку встановлюють сільські, селищні, міські ради або ради об’єднаних територіальних громад, залежно від місця розташування (зональності) і типів таких об’єктів нерухомості (стаття 266.5 Податкового кодексу). При цьому законодавець обмежив максимальну ставку податку – не більше 1,5 % від мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 м². У 2020 році податок сплачуємо за 2019 рік, тож максимальна ставка податку – 62,59 гривень за м² (4173 гривень х 1,5%). Утім, максимальна ставка діє в небагатьох населених пунктах країни. Переважна більшість місцевих органів влади ухвалили рішення про оподаткування нерухомості на рівні 0,5% мінімальної зарплатні (20,9 гривень).

У столиці ставку податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, встановлено у 1,5% розміру мінімальної заробітної плати. Однак Київська міська рада затвердила понижувальний коефіцієнт (0,75). Отже, ставка оподаткування за минулий рік – 46,95 гривень за 1 квадратний метр бази оподаткування. Податок за 2018 рік був вищим – 55,85 гривень.

Нарахування і сплата податку

Громадяни сплачують податок на підставі згаданого вже податкового повідомлення-рішення. До 1 липня орган державної податкової служби мав надіслати розрахункову суму оподаткування нерухомості за минулий (2019) рік. Таке повідомлення надсилають за місцем податкової адреси фізичної особи (місцем реєстрації). Якщо платник змінив місце реєстрації та не повідомив про це податкову, не живе за місцем реєстрації чи виїхав за кордон, повідомлення він не отримає.

1. Терміни й порядок оплати.

Сплачується податок з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до місцевого бюджету. Сплатити можна як в установах банків, так і у поштових відділеннях, а також через Електронний кабінет за допомогою сервісу “Стан розрахунків з бюджетом”. Громадяни, які мешкають у сільській місцевості, можуть сплачувати податки та збори через каси сільських рад або рад об’єднаних територіальних громад.

3. Можливості оскарження рішення податківців.

Податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов’язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня у разі його адміністративного оскарження та в інших випадках – якщо встановлять невідповідність таких рішень законодавству. Наступний етап – звернення незгодного із нарахуваннями платника до суду – з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу. При цьому грошове зобов’язання вважається неузгодженим до набрання законної сили судовим рішенням. І якщо суд скасує податкове повідомлення, жодні фінансові санкції до платника не застосовують.

4. Штрафи й пеня.

Щодо штрафних санкцій за прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання, то вони такі:

  • при затримці до 30 календарних днів (включно), наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов’язання, – 10% суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів – 20% погашеної суми податкового боргу.

Також після того, як спливуть терміни погашення узгодженого грошового зобов’язання, на суму податкового боргу нараховується пеня – 120% річних на розмір облікової ставки Національного банку України. Нині – це 6%. Станом на 1 січня 2019 (звітного) року – 18%. Тобто, пеню нараховуватимуть у розмірі 21,6% річних. “Плюс” 216 гривень за кожну несплачену тисячу.

comments icon
0 notes
67 views
bookmark icon

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

16 min