Чим будуть відрізнятися Вибори-2019 від попередніх?

 -  96790


Оголошено офіційний старт передвиборчої гонки. В Україні стартує виборча кампанія на виборах президента 2019 року. Попереду – три місяці для когось захоплюючої, для когось виснажливої, а для когось дратуючої передвиборної гонки. Залишитися осторонь від дійства буде важко, не помітити – практично неможливо. Тепер спробуємо розібратися в особливостях нинішніх виборів.

Вже в понеділок, 31 грудня, почнеться висунення кандидатів. Теоретично ми ще в цьому році можемо отримати перші прізвища політиків, які подали документи до Центрвиборчкому. Основна маса потенційних кандидатів, скоріше за все, рушить в ЦВК вже після новорічно-різдвяних свят, а то і взагалі ближче до кінця місяця. Висування кандидатів, згідно із законодавством, закінчитися 3 лютого. Відзначимо, що кандидат в президенти або партія, що висунула політика, ще до подачі документів повинні внести на спец рахунок ЦВК чималу заставу – 2,5 мільйона гривень.

Зареєструвати кандидата або відмовити йому ЦВК зобов’язана протягом п’яти днів після прийому від нього документів. Таким чином, до вечора 8 лютого ми будемо знати повний список кандидатів. Однак не факт, що всі вони в підсумку виявляться в бюлетені: до 7 березня включно кандидат може передумати балотуватися і подати відповідну заявку в Центрвиборчком. А той максимум до 8 березня має буде прийняти рішення і “викреслити” політика зі списку. Цей день – останній, коли ЦВК може затвердити форму і текст бюлетеня. Вибулих “за власним бажанням” кандидатів в ньому бути не повинно.

Починаючі з 9 березня громадянам двічі в тиждень по радіо и в офіційній пресі розповідатимуть про Заборону підкупу виборців в будь-якому вигляді. Надання виборцям грошей, товарів, послуг, робіт безкоштовно або на пільгових умовах – злочин, що карається законом. Це ж стосується різноманітних лотерей, кредитів і т.д.

До 25 березня кожен громадянин України повинен отримати офіційне іменне запрошення на вибори. До цього ж числа він може перевірити себе в списках виборців і подати заяву про усунення неточностей, якщо такі виявить. За день до голосування традиційно припиняється будь-яка агітація. Вибори проходять в неділю, 31 березня. У разі, якщо ніхто з кандидатів не набере 50% + 1 голос, 21 квітня буде проводитися другий тур.

Тепер щодо законодавства. За великим рахунком, воно з часів президентських виборів 2014 року, практично не змінилося. У закон про вибори президента були внесені певні зміни, але виборці їх не відчують, оскільки стосуються вони або якихось технічно-косметичних моментів (наприклад, міліція, покликана забезпечувати порядок в 2014-му, зараз в законі замінена на поліцію). Або стосуються кандидатів.

Закон про декомунізацію, наприклад, заборонив реєструвати кандидатом політика, висунутого партією, яка пропагує комуністичні або нацистські ідеї. Значні зміни з’явилися в законі завдяки новому антикорупційному законодавству, зокрема закону про попередження політичної корупції. Стосуються вони фінансування виборів і контролю над цим процесом. Але виборця безпосередньо зміни майже не стосуються. Вивчити всі нюанси ми рекомендуємо лише в тому випадку, якщо ви прийняли рішення профінансувати кандидата, відправивши гроші на його виборчий рахунок.

Однак зміни в законі ще будуть. Народний депутат Валерій Писаренко розповів про те, що парламентаріям потрібно буде вирішити проблему з голосуванням по електронним паспортам. Не виключено, депутати запропонують і інші зміни в законодавство, що дозволяють усунути ті чи інші складності. Зроблено це буде, зрозуміло, вже в розпал кампанії.

Українські вибори як поле битви Росії і США. Чим вибори-2019 будуть відрізнятися від виборів-2014 або, припустимо, виборів-1999 року, не можна. В процесі будуть з’являтися нові нюанси, тенденції. Однак попередній начерк, виходячи з поточної політичної ситуації в Україні, геополітичних процесів і т.д., можливий.

Ключовою особливістю нинішніх виборів буде пильна увага до них з боку зовнішніх сил. Увага як зі знаком плюс, так і зі знаком мінус.

“Росія не має шансів провести конкретного кандидата. Але вона буде надавати загальне дестабілізуючий вплив”, – зазначив професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

На думку політолога Вадима Карасьова, Захід, зокрема США, вкрай зацікавлені в тому, щоб Україна зберегла демократичні досягнення і свою зовнішню політику.

“Внутрішні ставки набагато менше, ніж зовнішні. Як Росія, так і Захід чекають результатів цих виборів і побоюються програти.

Геополітичні ставки будуть дуже великі – такого навіть у 2014-му не було. Тому що мова йде про те, яку мета позицію в складних глобальних змінах займе Україна “, – зазначив Вадим Карасьов.

Таким чином, Росія очевидно і напевно буде намагатися впливати на хід виборів, використовуючи найрізноманітніші ресурси і технології – від інформаційних атак на неугодних Кремлю кандидатів до спроб дестабілізувати ситуацію в країні. Захід буде здійснювати свій вплив, наполягаючи на прозорих виборах і одночасно намагаючись не допустити, щоб втручання Росії мав якийсь вплив на їх хід. У тому числі – стримуючи Москву від провокацій військового характеру.

Ще одним важливим фактором є те, що президентські вибори 2019 року будуть проходити де-факто в умовах війни. П’ять років тому ситуація в країні також була критичною – вже був анексований Крим, частина Донбасу практично не контролювалася Україною. Однак як у суспільній свідомості, так і юридично нинішній статус-кво оформився вже пізніше травня 2014-го.

Незважаючи на те, що сьогодні військові дії носять уповільнений характер і ситуація на сході країни вже не викликає у населення почуттів, характерних для 2014-2015 років, тема війни і миру, безумовно, буде превалювати на виборах.

Від того, наскільки кандидатам вдасться переконати народ, що саме їхній шлях досягнення миру є найоптимальнішим, безпосередньо залежать результати волевиявлення.

“В ході нинішніх виборів виборець буде оцінювати кандидата не тільки і навіть не стільки як державного діяча, а як головнокомандувача, який захистить країну, забезпечить безпеку. І як дипломата, від дій якого на зовнішній арені залежить мир в країні”, – зазначає Вадим Карасьов .

Ще однією особливістю нинішніх виборів є те, що багатьма політиками вони розглядаються в якості “попереднього туру” парламентських виборів. Тому серед кандидатів буде багато тих, хто реально усвідомлює свої шанси і не буде претендувати на перемогу, але використовує президентські вибори як трамплін для парламентських, які відбудуться восени.

Як відзначають експерти, нинішні вибори можуть стати останнім шансом для політиків з “політпризива” 90-х. Набирає досвіду і політичної ваги покоління, що з’явилося на політичному небосхилі в XXI столітті. А тому боротьба буде неабиякою.

За матеріалами segodnya.ua.

96 рекомендовано
comments icon
0 notes
790 views
bookmark icon

Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

<1 min